[ 2002-es leírásomból a szibériai csíkos mókusokról ]
Ahány mókus, annyi egyéniség. Ez igaz a táplálkozási szokásaikra is. Ritka a nehezen etethető példány, ha nincs más, általában mindent megesznek (a felsoroltak közül). Viszont biztosítani kell nekik a válogatás lehetőségét.
Van, amelyik egyáltalán nem eszik kukoricát, a többség a szívét kiharapja, de némelyik az egészet megeszi. Van, amelyiknek kedvence a tücsök, egy másik egyáltalán nem fogadja el. A legnagyobb sikerre minden állatnál mogyoróval, dióval, lisztkukaccal számíthatunk.
A mókusok fő tápláléka különböző magokból áll. Állítsunk össze alapkeveréket (vagy vásároljunk), amivel minden állat elégedett és biztosítja számukra a mindennapi tápanyagszükségletet.
Emellett rendszeresen, lehetőleg minden nap adjunk valami kiegészítő táplálékot is. Senkit ne riasszon vissza a kiegészítő eleségek hosszú felsorolása.
A csíkos mókusok változatos étrendet igényelnek, de ezek közül a számunkra könnyebben beszerezhetőkkel is jól elvannak. Kísérletezzünk, minden állatnak meg kell ismerni az ízlését.
Mindig valamivel többet adjunk, mint amennyi elfogy. A mókusok fő tevékenysége az élelem összegyűjtése és elraktározása. A ketrec sarkaiban elkaparják, vagy az odújukban gyűjtik. Ebben is vannak különbségek. Némely állat annyi magot halmoz fel az odújában, hogy alig fér be, másnál csak néhány szem mogyorót lehet találni. A vadon élő állatok akár 8 kiló élelmet is összegyűjtenek télire.
Alapkeverék:
Naponta 3-4 dekát kapnak, amit kis lapáttal egyszerűen ki lehet mérni. A lapát befér a ketrec rácsán, így nem kell egyenként kinyitni az ajtókat. A magokat mindig egy helyre szórom, közvetlenül az alomra. Kis tálkákkal is próbálkoztam, de ezeket legtöbbször felborogatják. A keverék elemeit és arányukat próbálgatással alakítottam ki. A legtöbb állatnak megfelelő.
· 2 rész kukorica
· 2rész búza
· 2-3 rész napraforgó
· 1rész árpa
· 1 rész borsó
· 1 rész tökmag
· 1 rész vörös cirok
Ha nem kapok megfelelő magokat, galamboknak árusított magkeveréket veszek, amit napraforgóval feldúsítok. Galambok számára többféle keveréket árulnak, ezek közül jobb minőségű a versenygalambok számára készült, vagy a vedlési keverék.
A kölykök négy hetes koruktól már kijárnak az odúból és eszegetnek az ott talált magokból. Ezért már ott szórjunk a kölyökkeverékből valamennyit. Elválasztás után a puhább magokat tartalmazó keveréket adjuk, amibe fokozatosan keverhetünk egyre többet a felnőtt állatok keverékéből. 8-9 hetes korra már teljes egészében a fenti keveréket adhatjuk. Kölyköknek a következőt szoktam adni:
· 3 rész hántolt napraforgó
· 2 rész hántolt tökmag
· 3 rész búza
· 2 rész dióbél
· 1 rész szezámmag
· 1 rész mazsola
Más lehetőségek
· "Magkeverék rágcsálóknak"
Minden állatkereskedésben kapható. Különböző összetételűek. Általában megfelelő, de érdemes napraforgóval dúsítani.
· "Magkeverék csíkos mókusoknak"
Állatkereskedésekben néha beszerezhető. Kiváló minőségű, sok tápláló és csemegének számító magot tartalmaz, de drága. Kényelmes, hogy egyszerre beszórhatunk mindent, de én jobban szeretem az ínyencségeket külön, sokszor kézből adni.
· Préselt magpogácsa
Állatkereskedésekben kapható. Különböző magokból préselt karika, ami a ketrecben felakasztható. A mókusok szívesen rágcsálják. Előnye, hogy a maradék nem koszolódik, nem keveredik az alommal, és a fogyasztás is könnyen figyelemmel kísérhető.
Magok:
Általában minden nap adok valamilyen más magot is az alapkeveréken kívül. Lehetőleg más napszakban, hogy ha a reggeli keverék már elfogyott, legyen mivel szórakozniuk. Egy-két szemnél többre nincs szükség. Egyébként minden ínyencségnek számító táplálékból keveset és viszonylag ritkán kapnak. Nem csak azért, hogy ne fogyjak ki a készletekből, hanem hogy ne veszítse el a különlegességét.
Más magok:
· földimogyoró: Főleg héjával adom. Jól elszórakoznak a pucolásával. Adtam sós, pörköltet is hámozottan, azt is szeretik.
· török mogyoró: Egyik kedvencük. Jobb héjjal, a kisebbeket mindegyik fel tudja törni, és közben koptatják a fogukat. Zölden is szoktam szedni, de azt a napon jól ki kell szárítani, mert hamar megpenészedik.
· fenyőtoboz: Jól eljátszanak vele. Ha még nem nyílt ki, akkor sok kicsi, nagyon tápláló mag van benne. A fenyvesekben élő mókusok egyik fő elesége.
· dió: Szintén a kedvencek között van. Félbehasítva adom, mert nem nagyon tudják feltörni, még a papírhéjút sem, mert túl nagy az átmérője.
· makk: Általában szívesen eszik, de van, amelyik csak a kukacot keresi benne.
· barackmag: Ne adjunk sem sárga, sem őszibarackmagot, mérgező!
Gyümölcsök:
Két-háromnaponta kapnak különböző gyümölcsöket. Alaposan megmosva, ép, egészséges darabokat. Túl sokat ne, néha a sok friss gyümölcs, zöldség hasmenést okozhat. Legtöbbet persze az éppen érő idény gyümölcsökből adok. Csak annyit, amennyi egy nap alatt elfogy. Kivéve, ha néhány napig egyedül hagyom az állatokat. Akkor almát, narancsot többet helyezek be, hátha történik valami az ivóvízzel. Egyébként is az év nagy részében az almát és narancsot kapják legtöbbet. Nem tudják szétkenni, sokáig eltartható és mindig könnyen beszerezhető. Ezeken kívül bármelyik gyümölccsel próbálkozhatunk.
A bogyósok mindegyikét nagyon szeretik (szeder, málna, ribizli, egres). A dinnyét nem nagyon eszik, de a sárgadinnye belső részét magokkal együtt mindig hamar eltüntetik. A banánt és a kivit is örömmel fogadják.
Növényi kiegészítők:
Zöldségek: úgy hetente egyszer kapnak zöldséget, néha még ritkábban. Ha zöldséget adok, gyümölcsöt aznap nem.
· saláta levél, sóska, sárgarépa, zöldborsó, nyers csöves kukorica
Egyéb növények:
· gomba: leírások szerint a szabadban élő csíkos mókusok szívesen esznek erdei gombákat, én még csak championnal kínáltam őket, de nem nagyon voltak oda érte.
És még
· virágok: az akácvirágot nagyon szeretik, többször adtam már bodzavirágot is. Más virágokat is próbálhatunk.
· gyomnövények: pitypang, tyúkhúr, stb.
Rovarok:
A vadon élő csíkos mókusok étrendjében fontosak a rovarok. Én hetente legalább egyszer adok lisztkukacot, vagy más rovart.
· Lisztkukac: a lisztbogár lárvája. nem kerül sokba, tenyésztése is egyszerű, eltartása sem jelent problémát. Hetekig elvannak a műanyag kapszulában, hűtőszekrényben hónapokig. minden mókus nagyon szereti. úgy rágcsálják, mint valami töltött r opit.
· Tücsök: sok mókus kedvence, megfelel bármelyik fajta. Az állatkereskedésekben kapható afrikai kétfoltú és házi tücsök is, de foghatunk a mezőn is hazai tücsköt.
· Sáska, szöcske: könnyen gyűjthetünk, némi ügyességgel kézzel is, de nagyobb mennyiséget fűhálóval lehet csak összeszedni. Állatkereskedésekben kapható hatalmas afrikai sáska, nagyon tápláló, de drága.
· Cserebogár-, rózsabogárlárva: némelyik szereti, mások rá se néznek. A cserebogár pajor is nagyon tápláló. Rózsabogárlárva kapható, de drága.
Egyéb állati eredetű táplálékok
· tejtermék: sajt, túró, tejföl, joghurt
· tojás: főtt tojás szelet, fürjtojás (egy szöggel kilyukasztom, mert nem mindegyik tudja feltörni)
· hús: A csíkos mókus fészekrabló, és a tojáson kívül a madárfiókát is elfogyasztja. Adjunk néha csíkokra vágott csirkehúst.
· csontok: szeretik a csirkecsontokat. Az ebéd maradéka régebben az ismerős kutyáknak jutott, most mindig a mókusoké.
· csiga: A csigahúst szívesen eszik, de a csigaházból is gyakran harapnak.
Édesség
Időnként kapnak egy fél kekszet, nápolyit. Mindegyik szereti. Csak azokat sorolom fel, amiket én már adtam, de bármilyen édességgel próbálkozhatunk, csak mértékkel.
· édes kekszek (pl. Győri Édes)
· háztartási keksz
· nápolyi
· francia drazsé
· puding
Ásványi kiegészítők
· szépia
A tintahal csontja. Minden állatkereskedésben kapható. Nálam mindig bent van a ketrecben. Némelyik folyamatosan rágja, mások egyáltalán nem fogyasztják.
· rágókő, nyalókő
Állatkereskedésekben eltérő formában és összetételben kaphatók. A szoptatás időszakában és kölyökkorban feltétlenül fontos. De bent lehet állandóan. Különböző nyomelemeket tartalmaz.
· kálcium és foszfor kiegészítő por
Állatkereskedésekben is árulnak, de tökéletesen megfelel a terményboltokban kapható csirkék számára készült készítmények. Akkor szoktam használni, ha a szépia nem fogy. Narancsra szórva adom.
Heti étrend
Több levélben kérdezik, hogy a sok felsorolt táplálék közül mikor mennyit adjanak.
Nem kell pontos étrendet készíteni, a lényeg a változatosság. Példaképp leírom a múlt heti menüt:
· Egyik nap nem kaptak semmit (nem volt rá időm)
· 5 nap kaptak 4-5 dkg alapkeveréket
· egyszer csirkecsontot
· kétszer galagonyát (20-30 szem)
· kétszer kökényt( 8-10 szem)
· egyszer almát (egy közepes méretű alma tizedét)
· egyszer 2 szem mogyorót
· egyszer egy fél diót
· kétszer 2-3 szem makkot (nagyokat)
· egyszer 4-5 lisztkukacot (máskor többet szoktam, de a makkban szép kukacokat találnak)
Ez egy novemberi hét volt, ami a sok erdei termésből is látszik.